strona główna   ciekawostki staż-praktyki w Orthofit
 
 
  Ortho-Fit
OBSŁUGUJEMY PACIENTÓW
UBEZPIECZONYCH W FIRMACH

ZAPRASZAMY
Poniedziałek - Piątek
8.30 - 21.00
Sobota
9.00 - 13.00 (tylko gdy są zapisani Pacjenci)

JAK DO NAS TRAFIĆ
mapka >>
Ortho-Fit
ul. Andersa 25
00-159 Warszawa
tel. 22 628 33 89
tel. 22 404 03 03
tel. 602 264 234

  O NAS OFERTA ZESPÓŁ ORTHO NEWS GALERIA DLA PACJENTA OFERTA EDUKACYJNA>>
 
 
 

DLA PACJENTA

BARK - BARK JAKO FENOMEN BIOMECHANICZNY Czy wiesz że,

Staw barkowy określany również jako po prostu bark to w rzeczywistości kompleks 5 stawów: 3 anatomicznych i 2 funkcjonalnych, które współdziałając pozwalają na tak obszerny ruch. Kompleks barkowy tworzą zatem: ramię, łopatka, obojczyk wraz z mostkiem, a także ściana klatki piersiowej. „Bark” to staw „mięśniowy” tzn., że to właśnie ich odpowiedniej koordynacji i wzajemnemu balansowi zawdzięczamy jego stabilność i prawidłowe funkcjonowanie. Funkcje tą przypisuje się zwłaszcza 4 mięśniom tworzącym stożek rotatorów: m. nadgrzebieniowy, m. podgrzebieniowy, m. obły mniejszy i m. podłopatkowy, poza nimi ważną rolę pełnią głowa długa m. bicepsa i m. naramienny.

Zgięcie ani odwiedzenie ramienia powyżej 60-70° nie byłoby możliwe bez udziału łopatki a mianowicie jej ślizgu po ścianie żeber. Stosunek ilości ruchu ramienia do łopatki w trakcie zgięcia wynosi 2:1. 

W sportach takich jak: siatkówka, piłka ręczna, tenis, pływanie itp. ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania i prewencji kontuzji/urazów ma technika uderzenia/rzutu zwłaszcza odległość ręki od osi barku.

Z powodu dolegliwości związanych z bólem okolicy ramienia lekarzy na całym świecie odwiedza 1-2% populacji rocznie. Przyczyną może być dyskineza ramienno-łopatkowa tzn. zachwianie bilansu mięśniowego bądź zespół ciasnoty podbarkowej (impingement syndrome) gdzie dochodzi do zapalenia kaletki podbarkowej i w efekcie do uszkodzenia mięśni stożka rotatorów,  a zwłaszcza nadgrzebieniowego. Dojść może do niego pierwotnie z powodu przeciążeń związanych z nieodpowiednią techniką pracy/sportu bądź wtórnie ze względu na długie unieruchomienie w następstwie urazu. Bóle obejmujące tą okolicę należy różnicować z innymi przyczynami którymi mogą być kręgosłup szyjny i/lub piersiowy (tzw. brachialgia) lub układu krążeniowo-oddechowego.

Kolejnym częstym problemem jest niestabilność, głównie przednia (95%) do której dochodzi na skutek namnażających się urazów bądź jednorazowego zwichnięcia barku. Problem ten związany jest z rozciągnięciem przednich struktur stabilizujących i uszkodzenia obrąbka stawowego, który pogłębia panewkę. W przypadku uszkodzenia części przednio-dolnej mówimy o uszkodzeniu typu Bankarta zaś w przypadku uszkodzenia części przednio górnej o typie SLAP gdzie dodatkowo uszkodzeniu ulega ścięgno głowy długiej bicepsa. Poza wymienionymi pozostaje wiele ich modyfikacji a także problem niestabilności tylnej.

Nie leczone zwichnięcie/niestabilność barku może prowadzić do zwichnięcia nawykowego i w efekcie postępujących zmian zwyrodnieniowych. Ogromna rolę pełni w tym wypadku fizjoterapia połączona z odpowiednim treningiem sensomotorycznym jest w stanie przywrócić odpowiednią stabilizację i kontrolę, a dzięki dobrze dobranym technikom tkanek miękkich i  terapii manualnej rozluźnić nieprawidłowo działające mięśnie i punkty spustowe zwiększając zakres ruchu.

W niektórych cięższych przypadkach, którym towarzyszą zmiany strukturalne i są oporne na leczenie zachowawcze niezbędne okazuje się leczenie operacyjne obecnie głównie metodą artroskopową. Polega ona na drobnych nacięciach i wprowadzeniu do stawu narzędzi optycznych i naprawczych umożliwających zeszycie i/lub rekonstrukcję danych struktur.

Dobra diagnoza poparta rehabilitacją wykorzystująca nowoczesne techniki i metody jest w stanie przywrócić przywrócić fizjologiczne działanie kompleksu barkowego niwelując ból jak i znacznie przyśpieszyć i co najważniejsze ukierunkować procesy regeneracyjne na właściwy tor.

Rehabilitację możemy włącząć już w trakcie unieruchomienia np. orteza/temblak/gips co jest kluczowe ze względu na zmiany towarzyszące unieruchomieniu, a zwłaszcza procesy zarostowe torebki stawowej znacznie opóźniające leczenie nawet do 2 lat.

Jeśli miałeś kontuzję barku, jesteś po zabiegu i nie wiesz co dalej robić bądź odczuwasz dolegliwości bólowe w trakcie aktywności, pracy, hobby, zadzwoń bądź napisz do nas, a wykwalifikowani terapeuci z naszego zespołu udzielą Ci porady.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz. 

Postaramy się rozwiać wątpliwości oraz zaplanować leczenie .  

  
 

MENU STRONY
START
O NAS
OFERTA
ZESPÓŁ
ORTHO NEWS
KONTAKT
GALERIA

ZAPRASZAMY
ORTOPEDIA
CHIRURGIA OGÓLNA
CHIRURGIA NACZYNIOWA
INTERNISTA
REUMATOLOG
DIETETYK
NEUROCHIRURG

REHABILITACJA
FIZJOTERAPIA
MASAŻ CZĘŚCIOWY
MASAŻ CAŁKOWITY
TERAPIA MANUALNA
MULTIGAN
KONSULTACJE
WIZYTY DOMOWE

OGÓLNE
AKTYWNY SENIOR
TRENING STACIONARNY
CIEKAWOSTKI
STAŻ
DLA PACJENTA
GODNI POLECENIA

EDUKACJA
OFERTA DLA FIRM
SPRAWNY WYDAJNY
PRACOWNIK 
Przygotowane na materiałach ORTHOFIT 2014 copyright. ORTHOFIT