strona główna   ciekawostki staż-praktyki w Orthofit
 
 
  Ortho-Fit
OBSŁUGUJEMY PACIENTÓW
UBEZPIECZONYCH W FIRMACH

ZAPRASZAMY
Poniedziałek - Piątek
8.30 - 21.00
Sobota
9.00 - 13.00 (tylko gdy są zapisani Pacjenci)

JAK DO NAS TRAFIĆ
mapka >>
Ortho-Fit
ul. Andersa 25
00-159 Warszawa
tel. 22 628 33 89
tel. 22 404 03 03
tel. 602 264 234

  O NAS OFERTA ZESPÓŁ ORTHO NEWS GALERIA DLA PACJENTA OFERTA EDUKACYJNA>>
 
 
 

MĄDRY TRENING

BÓL - JAK GO ZMIENIĆ I ZDEFINIOWAĆ

Zgodnie z definicją Międzynarodowego Stowarzyszenia Badania Bólu (IASP) ból jest to nieprzyjemne, zmysłowe i emocjonalne doświadczenie, które towarzyszy istniejącemu lub zagrażającemu uszkodzeniu tkanek bądź jest jedynie odnoszone do takiego uszkodzenia.
Charakterystyczną cechą bólu są dwie składowe:

  • Sensoryczna (zmysłowa)- związana z percepcją bólu, dzięki czemu możliwe jest określenie jego lokalizacji
  • Psychologiczna- związana z subiektywnym odczuciem bólu.

Podstawową funkcją bólu jest ostrzeganie o zagrażającym niebezpieczeństwie poprzez wyzwolenie odruchowych mechanizmów obronnych. Reakcja bólowa prowadzi do wzrostu wydzielania niektórych hormonów (np. kory nadnerczy) oraz do aktywacji układu wspólczulnego, który odpowiedzialny jest między innymi za wzrost ciśnienia tętniczego i przyspieszenie czynności serca. Ich celem jest przystosowanie organizmu do działań o charakterze „walki lub ucieczki”.
Istnieje wiele klasyfikacji bólu. Jedna z nich związana jest z podziałem bólu ze względu na czas jego trwania na ból ostry i ból przewlekły (> 3 miesięcy).

Najczęstszą przyczyną bólu przewlekłego nienowotworowego są:

  • Zmiany zwyrodnieniowe stawów (34%)
  • Napięciowe bóle głowy (20%)
  • Choroby krążka międzykręgowego (16%)

Natomiast jeżeli chodzi o lokalizację dolegliwości bólowych to najczęstszym miejscem ich wystepowania jest:

  • Głowa (26%)
  • Kończyny dolne (14%)

Inny podział różnicuje ból ze względu na charakter odczuć, np. ból napadowy (np. lumbago, czyli nagły, ostry ból w okolicy lędźwiowej, powstajacy w wyniku obciążenia fizycznego kręgosłupa), ból kłujący (np. zapalenie rozciegna podeszwowego czyli tzw. ostroga piętowa) lub ból piekący (np. choroba wrzodowa żołądka), ból opasujący (np. dyskopatie).

 

Kolejna klasyfikacja bólu oparta jest na kryterium miejsca postrzegania.

Należy podkreślić, iż ból narządu ruchu jest często zlokalizowany w głębszych warstwach tkanek. Chory ma wtedy trudności z dokładną lokalizacją bólu, często opisuje go jako rozlany. Jest to związane z tym, ze tkanki otaczajace pierwotny punkt bólu same staja się wrażliwe na ból, tworząc tzw. punkty bólu przeniesionego, mogące przesłaniać własciwą ocenę topografii bólu.
VAS.jpgZ uwagi na to, że ból jest zjawskiem subiektywnym, istnieje potrzeba obiektywnej oceny jego intensywności. W praktyce klinicznej dysponujemy różnego rodzaju skalami i kwestionariuszami, opierającymi się na ocenie chorego. Jedną z najczęściej używanychskal jest wzrokowo- analogowa VAS. Ma ona postać linijki o długości 10 cm. Pacjent wskazuje palcem natężenie bólu, gdzie „0” oznacza całkowity brak bólu, natomiast „10” najmocniejszy ból, jaki tylko może sobie wyobrazić. Odmianą tej skali, stosowaną u dzieci, jest The Wong-Baker FacesPain Rating Scale. Przedstawia ona twarze z grymasami, wyrażającymi stopień nasilenia bólu.
WONG.jpg
                Kolejną skalą o szerokim zastosowaniu klinicznym jest skala numeryczna NRS. Chory określa natężenie bólu od 0- brak bólu do 10- najsilniejszy wyobrażalny ból. Inną przydatną metodą oceny nasilenia bólu jest skala słowna VRS. Skala ocenia ból w sposób opisowy i ma charakter czterostopniowy (brak bólu, ból  słaby, umiarkowany, silny) lub pięciostopniowy (nie ma bólu, ból słaby, umiarkowany, silny, nie do zniesienia).

 

  
 

MENU STRONY
START
O NAS
OFERTA
ZESPÓŁ
ORTHO NEWS
KONTAKT
GALERIA

ZAPRASZAMY
ORTOPEDIA
CHIRURGIA OGÓLNA
CHIRURGIA NACZYNIOWA
INTERNISTA
REUMATOLOG
DIETETYK
NEUROCHIRURG

REHABILITACJA
FIZJOTERAPIA
MASAŻ CZĘŚCIOWY
MASAŻ CAŁKOWITY
TERAPIA MANUALNA
MULTIGAN
KONSULTACJE
WIZYTY DOMOWE

OGÓLNE
AKTYWNY SENIOR
TRENING STACIONARNY
CIEKAWOSTKI
STAŻ
DLA PACJENTA
GODNI POLECENIA

EDUKACJA
OFERTA DLA FIRM
SPRAWNY WYDAJNY
PRACOWNIK 
Przygotowane na materiałach ORTHOFIT 2014 copyright. ORTHOFIT